Дайторю

Дайторю айкідзюдзютсу 大東流合気柔(що спочатку була названа Дайторю дзюдзютсу 大東流柔) – школа японського рукопашного бою, створена Такеда Сокаку, базуючись на сімейних техніках рукопашного бою та знання бойових мистецтв що були почерпнуті ним в клані Айзу від Хошіна Чіканорі (Сайго Таномо). Не збереглося ніяких письмових джерел що підтверджували би існування такої школи як Дайторю до Такеда Сокаку, можливо були письмові манускрипти, але вони були втрачені під час війни Босін в 1868 році. Документально відтворити хронологію школи неможливо. Історики бойових мистецтв Японії приписують створення Дайторю саме Такеда Сокаку.

На сьогодні Дайторю одна із найвідоміших шкіл традиційного дзюдзютсу, що входить до складу організації Ніхон Кобудо Кіокай 日本古武道協 (Ассоціація Японських класичних бойових мистецтв).

Дайторю це загальна назва для вже практично розрізнених та технічно різних стилів, що мають у своїй основі Дайторю айкідзюдзютсу Такеда Сокаку в більшій або меншій мірі. Кожен з цих стилів розвивається окремо по лінії конкретного вчителя, що мав ліцензію вчителя (кьодзюдаірі) від Такеда Сокаку.

Такеда Сокаку

Такеда Сокаку (武田 惣角), народився 10 жовтня 1859 року у володіннях Айзу (нині префектура Фукусіма). В дитинстві вивчав декілька школ володіння зброєю. Приймав участь в місцевих турнірах по сумо. Довгий час мандрував по країні, практикуючи різні види бойових мистецтв.

Документально не підтверджено коли та чому саме навчався Такеда Сокаку в частині рукопашного бою, багато хто схиляється до того що його навчав батько Такеда Сокічі та Хошін Чіканорі (Сайго Таномо) в період с 1889 по 1897 роки.

Такеда Сокаку навчав своєму бойовому мистецтву, в основному, проводячи десятиденні семінари з 1898 по 1943 роки. Не маючи постійного додзьо і не проводячи довгого часу на одному місці, за виключенням декількох випадків. Він навчав воєнних, поліцію, охоронців, суддів, управлінців та політиків. Такеда Сокаку вів реєстр (еймейрьоку) в якому записувалось хто, коли и чому саме навчався в нього,  а такох імена важливих людей з якими йому довелось зустрітися.

Такеда Сокаку, Осака, Асахі Сімбун, 1939 рік

В той час найвищим рівнем в Дайторю була ліцензія вчителя (кьодзюдаірі), вважалося що отримавши кьодзюдаірі людина мала право викладати школу незалежно, та називати те, що вона викладає Дайторю. По відновленим даним Такеда Сокаку вручив кьодзюдаірі 30 своїм учням. В останні роки життя Такеда Сокаку вручив єдиний сертифікат про повну передачу школи (менкйокайден) Хіса Такума. 25 квітня 1943 року він помер в префектурі Аоморі у віці 84 років.

Хіса Такума

Хіса Такума  ( 琢磨), народився в 1895 році в селищі Сакіхама (зараз місто Мурото) префектури Коті в Сікоку.

В десять років почав займатися сумо в своєму селищі. В п’ятнадцять років представляв своє селище на багатьох змаганнях по сумо. Приймав участь в чемпіонаті з сумо область Кансай проти області Канто. Вступив в Торговий Університет Кобе, де був капітаном студентської команди сумо. В 1915 році виграв чемпіонат з сумо області Кінкі.

Після закінчення Університету Хіса влаштовується в торгову компанію Судзукі, що була однією з найбільших торгових компаній Японії, але здала позиції після Першої Світової війни. Ішії Міцудзіро, один з старих членів студентської команди сумо в Торговому Університеті Кобе і також голова відділу продажів в токійському офісі газети Асахі Сімбун в цей час запросив Хіса приєднатися до Асахі в якості співробітника відділу друку в токійському офісі.

Хіса був висунутий на пост голови відділу по загальним питанням Асахі Сімбун в Осака в 1932 році. В обов’язки Хіса входила і безпека компанії. За рекомендацією Ішії в 1933 році був запрошений Уесіба Моріхеї (植芝 盛平) для навчання охоронців компанії, він проводив регулярні заняття спільно зі своїми старшими учнями. Тренування проводились в щойно побудованому Асахі Сімбун додзьо (朝日新聞道場).

Уесіба Моріхеі, Хіса Такума, Осака, Асахі Сімбун, 1935 рік

21 червня 1936 року в офісі Сасхі Сімбун з’явився Такеда Сокаку. З моменту появи Такеда Сокаку в Асахі Сімбун він почав навчання робітників газети, Такеда сенсей навчав самостійно, через деякий час до нього приєднався його син Токімуне (武田 時宗).

В 1938 році сім чоловік з Асахі Сімбун: Хіса Такума, Бунсабуро Харада, Йошітеру Йошімура, Масайоші Акуне, Кунійоші Кавазое, Накацу Хейзабуро і Тонедачі Масао отримали ліцензію вчителя (кьодзюдаірі) від Такеда Сокаку.  В1939 році Хіса Такума отримав сертифікат про повну передачу школи (менкйокайден) від Такеда Сокаку, який був підписаний також його сином Такеда Токімуне. В той же час Йошітеру Йошімура та Тонедачі Масао отримали рівні Шіхандаі.

Формальне фото після вручення Такеда Сокаку ліцензій кьодзюдаірі, Осака, Асахі Сімбун, 1938

За часи занять у Уесіба Моріхеї та Такеда Сокаку з 1933 до 1939 року було зроблено понад 1500 фотографій, вивчених технік.  В подальшому усі фотографії були систематизовані і лягли в основу дев’яти томного навчального посібника Соден, який сформував Хіса Такума. За сприяння Асахи Сімбун у 1935 році був знятий фільм Будо про бойове мистецтво Уесіба Моріхеї.

Фільм Будо, знятий у 1935 за підтримки Асахи Сімбун та Хіса Такума у ​​1935 про бойове мистецтво Уесіба Моріхеї

10 жовтня 1959 Хіса Такума створив Кансай Айкідо Клуб для навчання свого бойового мистецтва. У той час він одночас вів заняття в Кансай Айкідо Клубі та в Асахі Сімбун Додзьо, тільки для працівників газети.

Кансай Айкідо Клуб був повністю зачинений у 1968 році, коли Хіса Такума остаточно переїхав до Токіо. 

Хісі Такумі було присвоєно рівень хачідан (8-й дан) в айкідо від Уесіба Моріхеї в 1956 році і хачідан (8-й дан) від Японської Асоціації Сумо (日本相撲協会). 

Певний час Хіса Такума як директор і голова очолював Додзьо (Хомбучо) Дайторю айкібудо Такеда Токімуне. Помер Хіса Такума 31 жовтня 1980 року у місті Кобе.

Такумакай

Такумакай (琢磨会) – організація створена учнями Хіса Такума та Накацу Хейзабуро, з метою практики Дайторю айкідзюдзюцу.

Після закриття Кансай Айкідо Клубу багато учнів Хіси Такума збиралися на спільні щорічні тренувальні семінари (сесії) в місті Осака, до них також доєднувалися учні Накацу Хейзабуро та учні Хіса сенсея з інших регіонів країни. На одному з таких семінарів 24 серпня 1975 року Чіба Цугутака запропонував використати ім’я Хіси Такума для назви організації, цю дату прийнято вважати датою створення Такумакай. Такумакай було створено як організацію-спільноту учнів Хіси Такума та Накацу Хейзабуро для збереження цілісності технік бойового мистецтва, що викладається в Асахі Сімбун Додзьо та Кансай Айкідо Клубі.

З 1981 року щорічно стали проходити показові виступи (демонстраціі) (ембутайкай), які вважають головною подією у Дайторю айкідзюдзютцу Такумакай.

Штаб-квартира Такумакай знаходиться в Осаці. Директор – Морі Хакару (森恕). Старший вчитель – Кавабе Такеші (川辺武史). Такумакай одна з найбільших організацій Дайторю, яка розповсюджена (представлена) в більш ніж 40 додзьо в Японії, а також в Європі (Фінляндія, Франція та Україна), Австралії та США.

Дайторю айкідзюдзюцу Такумакай, 37-я демонстрація Ніхон Кобудо Ембутайкай, 2014 рік

Дайторю айкідзюдзюцу Такумакай, 39-я демонстрація Ніхон Кобудо Ембутайкай, 2016 рік